Starostlivosť o aparát

Mám nalepený nový fixný aparát – čo ďalej ?

Fixný aparát sa skladá z týchto častí :

  • zámky - kocky nalepené na zuboch
  • krúžky – prstienky umiestnené na zadných zuboch (na to, aby sa mohli upevniť krúžky je veľmi dôležité urobiť pre ne miesto - k tomu slúžia separačné gumičky medzi zuby, na ktorých ste boli deň pred nasadeným fix. aparátu)
  • oblúk - drátik, ktorý vedie cez zámky až ku krúžkom. Vďaka nemu Pani Doktorka formuje zúbky do požadovaného výsledku.
  • ďalšie gumičky, drôtiky, retiazky

Hygiena

Počas trvania liečby fixným aparátom bude hygiena veľmi dôležitou súčasťou Vášho života. Je to z dôvodu čistoty samotnej, urýchlenia liečby, ale aj pre krásne a zdravé zuby po sňatí. Pri nasadení strojčeka ste dostali hygienický set, ktorý obsahuje všetky potrebné kefky na čistenie zubov s fixným aparátom.

Ako prvou začíname Štandartnou kefkou (aj s pastou) – si budete čistiť zuby jemným krúživým pohybom. Kefku priložíte do priestoru medzi zámok a ďasno, jemne natočíte smerom k ďasnu a krúžime. Dôležité je netlačiť! Nezabúdame čistiť zuby ani z vnútornej strany. Ďalej čistíme stieravým pohybom - hranu kefky priložiť na ďasno nad zub a zotrieť. Touto kefkou je dôležité čistiť si zuby ráno, na obed aj večer po jedle.

Ako druhou v poradí čistíme Jednozväzkovou kefkou – tou sa čistí priestor medzi ďasnom a zámkom a tiež pod zámkom. Vďaka tomu, že je tak malá sa zmestí i do priestorov, ktoré Ste štandartnou kefkou nevyčistili. Jemným a krúživým pohybom je dôležité zasiahnuť priestor pod ďasnom. Efektivita tohto čistenia spočíva v pravidelnom čistení – teda v pravidelnom odstraňovaní zubného povlaku. Dôležité je takto čistiť všetky zuby, aj tie, na ktorých prípadne nie sú zámky. Treba čistiť vo všetkých dostupných miestach, nezabúdať ani na miesto medzi háčikom a ďasnom.

Ak by ste touto kefkou nečistili, ďasná začínajú opuchať, sú prekrvené, krvácajú a povlak sa usadzuje na zuboch. Touto kefkou si umývame zuby večer - pri večernej hygiene. Dôležité je po očistení už nič nejesť a nepiť sladené nápoje.

Ako poslednú používame Medzizubnú kefku – touto kefkou čistíme priestor medzi zubami. Veľkosť medzizubnej kefky závisí od veľkosti priestoru medzi zubami, tie Pani Doktorka postupne upravuje – zmenšuje či zväčšuje. Preto sa mení aj veľkosť kefky v priebehu liečby. Kefka, aby efektívne čistila, musí prechádzať priestorom ľahko, nie nasilu, avšak musí čistiť, štetinky jemne prechádzajú, zúžia sa pri prechode medzizubným priestorom a následne rozvinú pri vynorení sa z neho.

Čistenie všetkými troma kefkami by malo trvať približne 12 – 15 minút, pri už natrénovanom čistení. Určite nie menej.

Vosk – ten sa používa v prípadoch, keď tlačí zámok či drátik na vnútornú stranu úst a líca. Kúsok si odtrhnete z krabičky, postihnuté miesto osušíte od slín (napr. vatovou tyčinkou) urobíte malú placku a jemne vtlačíte na miesto, ktoré tlačí. Je jedlý, viackrát použiteľný.

Tabletky na ukážku zubného povlaku – to sú tie fialové tabletky, ktoré Ste dostali v hygienickom balíčku. Slúžia pre Vašu informáciu a overenie, či si dobre čistíte zuby. Optimálne použitie je pár týždňov po nasadení fix. aparátiku. Použitie odporúčame večer (napr. pred večerou), nakoľko výrazne farbia. Pol tabletky si odlomíte, položíte na jazyk, pocmúľate a prejdete si jazykom po vonkajšej strane zubov. Tie by mali zostať ružové, v takom prípade je Vaša hygiena dobrá a máte v ústach povlak starý 24 hod. Avšak v prípade, že máte fialové miesta (v kontakte zub- ďasno) vaša hygiena je nedostatočná! Povlak je starý 2 až 3 dni (to miesto ste poriadne, alebo vôbec neočistili). V tomto prípade bude dôležité zlepšiť hygienu.

Stravovanie

Čo sa týka stravovania, budú isté obmedzenia. Dôležité je najmä neodhryzovať, napr. čerstvú bagetu, tvrdé ovocie. Všetko si treba krájať na menšie kúsky a vkladať na zadné zuby!

Teda aj pečivo, mäso, tvrdšie ovocie treba pokrájať na malé kúsky a po častiach ich vkladať na zadné zuby. Tiež oriešky- dva, tri, vložiť na zadné zuby. Mrkvu a podobne tvrdé potraviny je dobré si nastrúhať. Ovocie je dôležité odkôstkovať a tak jesť. Žuvačky a lepivé cukríky sú úplne zakázané, je to pre to, že jednak môžu zámok stiahnuť a jednak sa olepia okolo zámku, čím sa sťaží čistenie. Zámky, reagujú na zhryznutie do tvrdého tým, že sa odlepia, preto je tak dôležité dávať si pozor na to, čo a ako jete. Predítete tým častým návštevám v ambulancii z dôvodu dolepovania zámkov a predlžovania liečby.

Tlak v ústach

Pri nasadení fixného aparátu v prvých dňoch môžete cítiť ťah na zuboch. Je to pre to, že všetko, čo máte v ústach je pre Vás nové a Vaše zuby si na to musia zvyknúť. Je dobré mať po ruke niečo studené, napr. zmrzlinu, alebo aj len studenú vodu, ktorú podržíte v ústach. Studené povolí tlak, ktorý pociťujete a zmierni ho. Drôtik je aktívny na teplo, v chlade prestáva ťahať. Tento tlak môžete pociťovať aj po kontrolách u Pani Doktorky, preto je dobré mať zmrzlinu permanentne v mrazničke.

Veľmi dôležité je pravidelne si čistiť zuby, medzizubné priestory a dodržiavať správne techniky čistenia! Najmä preto, aby Vám nevznikli fľaky na zuboch z dôsledku demineralizácie zubov. Tiež je to pre Váš pocit čistých zubov, ale aj pre to, že si zároveň kontrolujete, či máte všetko tak, ako keď Ste odchádzali z ambulancie, teda či Vám držia zámky, či sa neodlepili krúžky, netrčí nikde drátik.

Ak by sa Vám čokoľvek nezdalo, prípadne nie Ste si istý tým, či čistíte správne,alebo máte niečo uvoľnené-ulomené, treba nám okamžite zavolať na t. č. 0948816030 a dohodneme si termín. Predídete tak zbytočnému predlžovaniu liečby.

Dodržiavanie termínov ošetrenia a pravidelné chodenie na ne je veľmi dôležité!

Prajeme Vám veľa trpezlivosti pri liečbe fixným aparátom

Čistenie

Jednozväzková kefka

Jednozväzkovou kefkou (sólo kefkou) sa čistí priestor medzi ďasnom a zámkom, ale tiež pod zámkom. Vďaka tomu, že je tak malá sa zmestí i do priestorov, ktoré Ste štandartnou kefkou nevyčistili. Jemným a krúživým pohybom je dôležité vyčistiť aj priestor pod ďasnom. Je dobré začínať vždy rovnako. Teda rovnakým poradím čistenia zubov, jeden po druhom. Zabránite tak tomu, že niektorý zub preskočíte a zostane nevyčistený.

Kefku si jemne chyťte tesne pod štetinkou medzi dva prsty, priložte k zubu pod ďasno a začnite akoby obkreslovať. Obkresľujeme pomocou malých krúživých pohybov tak, aby vlákna kefky jemne kmitali. Začíname na jednej strane zubu, kedy klopíme kefku mierne proti zubu, ale stále udržujeme kontakt s ďasnom. Jemne prechádzame na stred zubu, vtedy kefku postupne vyrovnávame a opäť prechádzame do druhej strany zubu, kedy kefku jemne preklápame proti zubu. Vždy začíname takto zuby čistiť v priestore medzi dvoma zubami. Z vnútornej strany zuboradia čistíme rovnakým spôsobom, Môžeme si však pomôcť pri dolných rezákoch tým, že kefku necháme skĺznuť po celej dĺžke zubu a v momente, kedy sa kefka zastaví pri ďasne, začíname čistiť. Pri zadných zuboch si kefku musíme prechytiť, aby sme sa dostali aj za zadné zuby. Efektivita tohto čistenia spočíva v jeho pravidelnosti – teda v pravidelnom narúšaní a odstraňovaní zubného povlaku. Dôležité je takto čistiť všetky zuby, aj tie, na ktorých prípadne nie sú zámky. Treba čistiť vo všetkých dostupných miestach, nezabúdať ani na miesto medzi háčikom a ďasnom pri fixnom aparáte. Tiež je táto kefka vynikajúca na čistenie oblúčkov cez podnebie, kedy je jedinou pomôckou, ktorý dokáže očistiť zub pod ďasnom. Ak by Ste touto kefkou nečistili, ďasná v dôsledku nahromadenia povlaku, začínajú opuchať, sú prekrvené, krvácajú, sú citlivé na dotyk a povlak sa usadzuje na zuboch. Zdravé ďasná sú bledo ružové, neopuchnuté, nekrvácajú. Zdravé ďasná docielite pravidelným čistením. Ak už máte zápal ďasien budú Vám pri čistení krvácať minimálne 14 dní. Po 14-tich dňoch pravidelného čistenia krvácanie prestane, pretože sa vylieči zápal. Ak sa čistenie vynechá, znova ďasná krvácajú 14 dní. Jednozväzkovou kefkou si stačí umývať zuby raz za deň, odporúčame večer pred spaním. Kvalitné čistenie trvá približne 8 -10 minút. Dôležité je po očistení už nič nejesť a nepiť sladené nápoje.

Medzizubná kefka

Pravidelné a šetrné umývanie medzizubných priestorov pomocou medzizubnej kefky, ktorá vyplní medzizubný priestor, lieči a zabraňuje tvorbe zápalov ďasien.

Žiadna zubná kefka nedokáže dôkladne vyčistiť medzizubný priestor. Práve tam sa nachádza zubný povlak, ktorý rozhoduje o zdravý ústnej dutiny. Pre tieto kritické medzizubné priestory sú potrebné úplne špecifické nástroje – medzizubné kefky, ktoré sa nenásilne dostanú medzi zuby a vyplnia voľný priestor medzi zubami. Pri nedostatočnej kontrole zubného povlaku, ktorý sa tvorí aj v medzizubnom priestore, je zvýšené riziko množenie škodlivých baktérii a zápalu ďasien tzv. gingivitis. Účinné a zároveň šetrné čistenie v priestoroch medzi zubami – chráni zuby. Až po niekoľkých dňoch pravidelného čistenia dochádza k zastaveniu krvácania. Zubný povlak sa vytvára na zuboch počas 24 hod. a preto je treba tento povlak mechanicky prerušiť – odstrániť medzizubnou kefkou.

Začíname s najmenšou medzizubnou kefkou – ktorá úplne vyplní medzizubný priestor a vyčistí problémové miesta – čistíme 1x za 24 hodín.

Ako čistíme:

  1. medzizubnú kefku priložíme k otvoru medzizubného priestoru, medzi 2 zuby
  2. umiestnime ju špičkou šikmo k osi chrupu a opatrne ju zavedieme pod správnym uhlom približne do stredu zubu
  3. jemným pohybom vyrovnáme do kolmej polohy
  4. celú kefku vložíme do otvoru a následne vytiahneme/1x dnu a 1x von/ - hotovo
  5. medzizubnú kefku nevtláčame nasilu, pretože hrozí riziko poranenia

Pri každodennom dôkladnom čistení medzizubného priestoru budú ďasná bez zápalu a krvácania

Po určitom čase zistíte, že potrebujete väčšie medzizubné kefky, nakoľko je priestor čistý - a to ste na dobrej ceste vašej ústnej hygieny / je viacero veľkostí a potom si to treba vyskúšať/

Čistenie aparátu

Klasický fixný aparát

Lingválny fixný aparát

2011-2020 © 3D ortodoncia, s.r.o. ALL Rights Reserved.