Retencia

Starostlivosť po sňatí fixného aparátu.

Pravidelná kontrola po sňatí fixného aparátu - retencia je veľmi dôležitá.
Kontroly:
Každé 3 mesiace po dobu 2 rokoch po sňatí
Každého 1/2 roka od 2 do 5 rokov po sňatí
Ďalej kontrola 1x za rok po 5 rokoch po sňatí.

Pri akomkoľvek probléme (ulomený retainer - zlatý drát, nesediaca retenčná platňa, zlomená retenčná platňa, strata retečných platní ) sa hláste ihneď na telefónnom čísle : 0948816030

Udržiavacia fáza je nutná pre stabilizáciu zubov a udržanie výsledku . Je to kvôli tomu, že zuby sú na vláknach ktoré sú ako guma – než sa prestavajú majú tendenciu zuby vracať späť. Udržiavacia fáza trvá minimálne tak dlho ako trvala liečba. Väčšinou cca 2 roky. Najviac kritických je hlavne prvých 8 mesiacov, kedy sa prestavujú vlákna okolo zubu. Nesmie sa vtedy zalajdať, lebo sa pôvodná vada môže vrátiť späť. Väčšinou nie úplne, ale aj 3-4mm sú viditeľné. Do 1mm sa to dá vrátiť vyberacím strojčekom, ak je to viac, dá sa to dorovnať len znovu nasadením fixného aparátu, ktorý si pacient v plnej miere hradí.

Udržiavacie strojčeky sú vyberateľné – retenčné platne – farebné a Essix - priesvitná fólia. Hneď po sňatí sa nosia 24 hod/denne. Retenčná platňa sa vyťahuje z úst pri jedle, čistení zubov a pri športe. Po jedle sa zuby vyčistia a na čisté zuby sa nasadia retenčné platne. Mimo pusu môžu byť maximálne 1-1,5hod za deň. Essix fólia sa nosí do školy alebo do práce a silnejšie retenčné platne sa nosia minimálne 16 hod/denne - popoludní a na noc cca2 mesiace. Potom sa nosia iba na noc a doba nosenia sa skracuje – vždy pri kontrole určí lekár čas a dĺžku nosenia, a ďalšiu kontrolu. Ak po vynechaní nosenia retenčnej platne a znovu po nasadení ťahá /tlačí/ na zuboch, treba retenčné platne nosiť častejšie. Strojček musí vždy sedieť. Ak by nesedel, tlačil alebo vypadával treba prísť na kontrolu.

Pokiaľ by sa čokoľvek stalo s retenčným drôtikom, nalepeným zvnútra na zuboch, treba okamžite zavolať a prísť dolepiť. Do dolepenia retaineru je treba vyberacie strojčeky nosiť 24 hod. denne. Ak je odtrhnutý drôtik nosiť platne 24 hod/deň aj keby v tom období ste ich nosili len raz do týždňa. Drát neutrhávať. Mohol by sa poškodiť (keby sa dával nový – drôtik 100eur+musela by sa prerobiť platňa 150eur). Ak by bolo treba spraviť kazy na predných zuboch – drôtik musí sňať ortodontista! (znovulepenie retaineru 30eur, ak by bolo treba nový drôtik 100eur) a po spravení ho hneď nalepiť späť. Treba sa vopred objednať

Hygiena retenčnej platne: čistí sa vlažnou vodou – samostatnou zubnou kefkou na to určenou- a kvapkou saponátu - Jar. /nepoužívame kefku, ktorou si čistíme zuby ani zubnú pastu/

Keď sa usadí vodný kameň, dáme vyčistiť retenčnú platňu do roztoku –pohár s vodou +strojček + Corega tabs tabletky, aby to šumelo už so strojčekom. Ak sa nosia platne 24 hod/denne tak ich tam dáme na 1 hod. Ak sa nosia už iba na noc, necháme ich tam celý deň.

Upozornenie: nikdy nedávame čistiť do umývačky riadu, pod horúcu vodu nakoľko plastové telo retenčnej platne by stratilo tvar a už sa nedala nosiť. Chránime ju aj pred domácim zvieraťom /napr. psom/mohli by retenčnú platňu rozkúsať.

Vždy vkladáme čistú retenčnú platňu do krabičky a tak ju chránime pred poškodením a stratou. Ak by sa stratila alebo poškodila hradí si ju pacient sám cca 150 eur.

Na regeneráciu skloviny používať Elmex geleé. Najskôr vyčistiť zuby, naniesť Elmex gelée a už nevyplachovať. Používať 3 týždne každý deň na noc, potom už len 1x týždenne na noc.

Aj naďalej pravidelné čistenie zubov aj o sňatí Fixného aparátu sólo kefkou a čistenie medzizubných priestorov je veľmi dôležité!!!

Kontrola retencie je veľmi dôležitá. Treba pravidelne kontrolovať stav retencie a retenčných platní. Ak ste dlhší čas neboli na kontrole retencie, alebo vám nesedia retenčné platne, objednajte sa prosím na tel. čísle 0948816030 a prineste si so sebou na kontrolu aj retenčné platne.

2011-2020 © 3D ortodoncia, s.r.o. ALL Rights Reserved.