-
1. Do koľko rokov je možné rovnať zuby?
Zuby je možné rovnať v ktoromkoľvek veku. Podmienkou je dobré čistenie zubov, zuby musia byť bez kazov a prípadná paradentóza musí byť vyliečená( zuby sa nesmú kývať). U dospelých je doba liečby dlhšia, záleží od typu odchýlky – priemerne 1,5 – 2 roky. Stabilizačná fáza je u dospelých dlhodobá. Retenčný drôt nalepený po liečbe na zuboch z vnútornej strany je väčšinou doživotne. Ničomu nevadí, len je treba zuby čistiť medzizubnou kefkou.
-
2. Potrebujem doporučenie na čeľustnú ortopédiu?
Doporučenie nie je potrebné.
-
3. Kedysi som mal/mala rovné zuby ale pokrivili sa mi, prečo?
Tak ako celé ľudské telo ani zuby nie sú odolné voči zmenám veku. Vplyvom kúsania sú zuby tlačené smerom vpred a preto vekom dochádza k stesnaniu hlavne vpredu. Zuby sa hýbu vpred zhruba o 1mm za 5 rokov.
-
4. Je zubný strojček nalepený na zuboch nepríjemný? Bolí to?
Po nasadení fixného aparátu nalepeného na zuboch môže 2-3dni pociťovať pacient tlak na zuby. Pri výmene oblúku je tento pocit väčšinou 1 deň. Väčší problém býva prvé 2 týždne pri zvykaní si na aparát, pretože zámky môžu tlačiť do pery. Pacient preto pri nalepení aparátu dostane ortodontický vosk, ktorým si prípadné tlačiace miesto oblepí. Po 2 týždňoch si ústa na strojček zvyknú a pacienta nič neobťažuje.
-
5. Ako často je treba zubný strojček nalepený na zuboch čistiť?
Čistenie strojčeka zaberie minimálne 15 min ráno, poobede a večer, kedy je treba strojček vyčistiť klasickou kefkou, jednozväzkovou kefkou a medzizubnými kefkami. Nácvik je pri nasadení aparátu a pri prípadných problémoch s čistením aj v priebehu liečby. Tiež je treba čistiť zuby a strojček po každom jedle, pretože špenát alebo kapusta zostanú na strojčeku „ visieť“. To znamená, že pacient všade zo sebou musí nosiť kefku.
-
6. Je potreba sa obmedzovať v jedle pri strojčeku nalepenom na zuboch?
Áno. Všetky tvrdé veci (jablká, mrkva kaleráb, čerstvá kôrka od chleba...) je treba pokrájať alebo postrúhať a jesť na zadných zuboch. Pri zahryznutí do nich by mohlo dôjsť k odlomeniu zámku. Zámky sú odolné na tlak a ťah ale cvaknutím sa snímajú. Preto ak by sme cvakli do niečoho tvrdého môže sa zámok odlomiť. Rovnako aj všetky ovocia s kôstkou je treba pri konzumácii odkôstkovať. Veľmi lepivé sladkosti ako karamelky je lepšie vynechať, lebo by mohli vytiahnuť krúžok zo zubu. Žuvačky je možné žuť, ale treba vyberať nelepivé druhy.
-
7. Sú nejaké problémy pri nosení snímacieho (vyberacieho) strojčeka?
Pri snímacom strojčeku na začiatku každý pacient trochu šušle. Jazyk si musí na strojček zvyknúť. Preto je po začatí liečby snímacím strojčekom treba 2hod nahlas čítať alebo rozprávať. Za 2 hod si jazyk na strojček zvykne.
Prvé 2 dni pacient viac sliní, pretože pusa si myslí, že má cukrík. Po 2och dňoch sa slinenie upraví.
U pacientov, ktorí majú zvýšený dávivý reflex je možno strojček upraviť tak, aby ich nedráždil, prípadne zvoliť inú metódu liečby.
-
8. Chcel/a by som si dať vyrovnať zuby, ale nechcem aby bol strojček vidieť. Dajú sa vyrovnať zuby pomocou snímacieho (vyberacieho) strojčeka aj v dospelosti?
Snímací (vyberací) zubný strojček dokáže zuby iba skloniť. Dá sa preto v dospelosti použiť len u veľmi malých odchýlok napr. ak je niektorý zub vychýlený o 1mm a v zubnom oblúku je pre neho dostatok miesta. Vtedy je možné použiť fóliový strojček ktorým sa tento zub upraví. Je ho ale potreba nosiť 24 hod denne okrem jedla a čistenia zubov.
Príjemnejšie na nosenie a „neviditeľný“ je strojček z vnútornej strany zubov - lingválna technika. Na zuboch sú zo strany od jazyka nalepené zámky a v nich je prichytený drôt ako pri normálnom fixnom aparáte. Rozdiel je v tom, že ho nie je vidieť, pretože je zvnútra zubov. Je náročnejší na čistenie. Je možné ho použiť u odchýlok kde nie je potreba trhať zuby.
Alternatívou sú keramické zámky, ktoré sú priehľadné, ale drôt je vidieť. Túto variantu je možné použiť aj keď je potreba trhať zuby. ( Existuje i varianta strojčeka z vnútornej strany, kedy je možné i trhať zuby. Zámky sa zhotovujú v laboratóriu zo zlata pre každého pacienta zvlášť. Má ho napr. Andrea Verešová. Výroba v laboratóriu stojí na jednu čeľusť cez 4000€. Pre vysokú cenu ho zatiaľ v našej ordinácii neposkytujeme.)
-
9. Kedy je treba trhať stále zuby, aby sa dali vyrovnať? Je to nutné?
Čeľustný ortopéd po vstupnom vyšetrení a premeraní všetkých hodnôt stanoví plán liečby. Podľa veľkosti a druhu odchýlky plán liečby môže a nemusí zahrnovať aj potrebu vytrhnutia stálych zubov. Stále zuby je potreba vytrhnúť v prípade keď v dolnej čeľusti je stesnanie zubov veľké a veľkosť zubov je väčšia než veľkosť kosti. Ak by sa v tomto prípade zrovnali zuby bez vytrhnutia boli by predné zuby príliš vyklonené dopredu, až mimo kosť, čo by malo za následok ústup kosti a ďasna z koreňov predných zubov a neestetický profil (pery by boli vyšpúlené dopredu, „opičí profil“).
V hornej čeľusti je potreba vytrhnúť stále zuby v prípade, ak sa musia trhať spodné. Rovnaký počet zubov v dolnej aj hornej čeľusti zaistí, že zuby budú navzájom správne hrýzť a nevznikne predkus. Ak v dolnej čeľusti nie je potrebné trhať stále zuby, je potrebné ich vytrhnúť navrchu ak je horný zubný oblúk posunutý voči spodnému dopredu a je veľký predkus, alebo ak je v hornej čeľusti veľký nedostatok miesta pre zuby.
-
10. Kedy je treba u dieťaťa operovať uzdičku? Robí mu medzeru medzi zubami.
Pred operáciou uzdičky je vhodná konzultácia u čeľustného ortopéda. Do 7-9 rokov sa nedoporučuje uzdičku operovať, lebo čeľusť ešte rastie a jej prichytenie v kosti sa môže ešte meniť. Pokiaľ uzdička robí medzeru medzi rezákmi je dôležité najprv strojčekom zuby stiahnuť k sebe a až potom operovať uzdičku. Jazva po operácii udrží rezáky pri sebe. Ak by sa najprv operovalo, vzniknutá jazva by kládla odpor zbližovaniu zubov a znovu by rozťahovala medzeru.
-
11. Dieťa má krivé mliečne zuby. Bude mať krivé aj stále zuby?
Umiestnenie mliečnych zubov nemá vplyv na stále zuby. Rovnaká odchýlka na stálych zuboch sa môže prejaviť ak je spôsobená zlozvykom, ktorý stále trvá (napr. cucaním prstu). Ak sú mliečne zuby stesnané, je pravdepodobné, že aj v stálom chrupe bude nedostatok miesta. V takomto prípade je vhodná návšteva čeľustného ortopéda po prerezaní stálych rezákov, aby bolo možné usmerňovať prerezávanie zubov.
-
12. Dajú sa opraviť kazy počas liečby fixným aparátom (strojčekom napevno)?
Áno. Počas liečby strojčekom chodí pacient na pravidelné kontroly k svojmu zubárovi a ak je potrebné niektorý zub opraviť, tak čeľustný ortopéd sníme zo strojčeka drôt a zámok alebo krúžok zo zubu a po jeho opravení ich vráti späť.
Dá sa zo strojčekom bozkávať?
Áno, pri bozkávaní, nie je zo strojčekom žiadny problém.
-
13. Vadí strojček pri športe?
Strojček nalepený na zuboch pri športe nevadí. Na kontaktné športy (bojové športy, hokej) nosí pacient na strojčeku chrániče, aby pri údere do pusy si nepoškriabal o strojček peru. Strojček na pevno má pri údere do pusy výhodu v tom, že silu rozloží na celú čeľusť. Takže pri silnom náraze, pri ktorom by bez strojčeka došlo k vybitiu zuba sa sila rozloží a zuby nepoškodia. Samozrejme, zlomeniu čeľusti nezabráni, ale môže pomôcť pri jej zdrôtovaní.
Vyberací strojček sa pri športe nenosí, lebo by hrozilo jeho vypadnutie.
-
14. Vadí nalepený strojček pri hre na dychové hudobné nástroje?
Nevadí, pokiaľ nejde o dychový nástroj kde je potrebný nátisk pery, ako je trombón. V tom prípade je pri hre treba nosiť chránič, aby sa pri silnom tlaku neotlačili pery o zámky. Pri nástrojoch do ktorých sa fúka – klarinet, flauta, saxofón... strojček nevadí.
-
15. Ako často sa chodí so strojčekom na kontroly?
Frekvencia kontrol závisí od typu odchýlky a typu strojčeka.
U vyberacieho strojčeka sú väčšinou kontroly 1x za 2-3 mesiace.
U fixného aparátu (strojčeka nalepeného na zuboch) sú kontroly 1x za 4-6 týždňov.
-
16. Ak mám alergiu na kov môžem mať strojček?
Áno, súčiastky strojčeka je možné zvoliť bez kovu na ktorý má pacient alergiu.
Najčastejšou alergiou je alergia na Nikel. V bežnom živote sa prejavuje alergickou vyrážkou na bižutériu a gombík na džínsoch. Je možné zvoliť strojček bez obsahu niklu vo variante s kovovými aj keramickými zámkami.
-
17. Dá sa so strojčekom chodiť do sauny?
Áno, strojček aj keď je kovový neohrieva sa viac než je teplota tela.
-
18. Ako dlho trvá liečba strojčekom?
Predpokladanú dĺžku liečby Vám vždy povie lekár pri pláne liečby. Ako dlho bude treba nosiť strojček, závisí od odchýlky, veku a typu strojčeka.
Liečba fixným aparátom (strojčekom nalepeným na zuboch) trvá priemerne 2 roky (± 0,5 roka).
Liečba snímacím aparátom (vyberacím) – mesiac – 2 roky.
-
19. Mám zub schovaný v kosti, nevyrástol mi, čo sa s tým dá robiť?
Zub schovaný v kosti, retinovaný, je možné zaradiť do zubného oblúku alebo vytrhnúť a vyrovnať zuby bez neho. Presný plán liečby sa stanoví podľa uloženia zubu v kosti, postavenia ostatných zubov a priania pacienta. Väčšinou je možných niekoľko spôsobov. Čeľustný ortopéd Vám presne vysvetlí čo by bolo možné urobiť, výhody a nevýhody jednotlivých možností.
-
20. Nemám založený zub – vôbec sa nevytvoril. Čo sa s tým dá robiť?
Je možná jeho náhrada vlastným zubom (autotransplantáciou – prenesením iného zubu, alebo posunom okolitých zubov) alebo protetické riešenie (implantát, mostík). Ďalšou možnosťou, ak sú ostatné zuby krivé a na ich vyrovnanie by bolo potrebné niektoré stále zuby vytrhnúť, je zub nenahradzovať a využiť miesto na vyrovnanie zubov. Riešenie nezaloženého zubu je vhodné skonzultovať s čeľustným ortopédom, pretože závisí od postavenia ostatných zubov a veku pacienta.
-
21. V koľkých rokoch sa začína s liečbou?
U rozštepov sa s liečbou začína hneď po narodení. Pri liečbe zlozvykov je vhodné začať liečbu najneskôr v 3 – 4 rokoch, aby sa kvôli zlozvyku nepokrivili stále zuby. U väčšiny detí je vhodná prvá návšteva čeľustného ortopéda po prerezaní stálych rezákov a šestiek.
Vhodnosť veku pre začatie liečby záleží od typu odchýlky. U tých odchýlok, ktoré sa zhoršujú prerezávaním zubov, alebo môžu zle ovplyvniť rast čeľustí je treba liečiť ihneď. U iných odchýlok sa musí zo začatím liečby čakať na prerezanie všetkých zubov alebo ukončenie rastu.
Vždy je lepšie prísť skôr ako neskoro.
Pretože odchýlky vo veľkosti kostí sa môžu liečiť v období rastu, ale po jeho ukončení je liečba zložitejšia, prípadne môže byť po ukončení rastu možný len chirurgický posun kosti aby pacient mohol kúsať.
-
22. Koľko stojí liečba vyberacím strojčekom?
Liečba vyberacím strojčekom u pacientov do 18 rokov stojí 50 € + cena strojčeka (40-160 € podľa typu) a kontroly aparátu 4 €.
-
23. Koľko stojí fixný aparát (strojček nalepený na zuboch)?
Cena strojčeka závisí od typu a množstva použitého materiálu. Pacient je vždy oboznámený s celkovou cenou liečby pri pláne liečby.
Suma sa neplatí naraz, ale zálohovo. Cena je za celú dobu liečby.
Fixný aparát s kovovými zámkami stojí priemerne pre pacientov do 18 rokov 1442 € (poistenci VšZP), 1497 € (poistenci Union), 1413 € (poistenci Dôvera) , pre pacientov nad 18 rokov, u ktorých na liečbu neprispieva poisťovňa 3667 €.
Strojček nalepený zvnútra od jazyka (2D lingválna technika) stojí pre pacientov nad 18 rokov 3850 €.
Fixný aparát s keramickými zámkami Clarity (priesvitné) stojí pre pacientov nad 18 rokov 4210 €.
Novo Invisalign 4550 €.
3D lingválna technika eBrace – individuálne zhotovený zlatý lingválny strojček – 8000 €.
Poisťovňa platí kontroly a prácu lekára u pacientov do 18 rokov. Cena zahŕňa materiál použitý na liečbu horným a dolným fixným aparátom, všetky použité krúžky, zámky, drôty, aktívne prvky a doplatok k poisťovni za kontroly fixného aparátu. Cena taktiež zahŕňa doplatok k poisťovni za sňatie fixného aparátu, retainery a snímacie retenčné aparáty a kontroly počas prvých dvoch rokov retencie. V cene je taktiež zahrnutá už zaplatená konzultácia, vstupné vyšetrenie a plán liečby. To znamená, že suma vyšetrení zaplatených pred začatím liečby v našej ortodontickej ambulancii sa od celkovej sumy fixného aparátu odpočítava.
Celá suma musí byť uhradená pred ukončením liečby fixným aparátom v našej ambulancii.
Dohodnutá celková cena je fixná. Nemení sa v závislosti na počte alebo type použitých drôtov, pružín, elastických retiazok alebo iných liečebných prostriedkov, ktoré sú súčasťou liečebného plánu. Celková cena sa môže líšiť pokiaľ pacient opakovane poškodzuje fixný aparát (odlomí viac ako 2 zámky), pri nedostatočnej spolupráci ak je nutné použiť iné liečebné prostriedky ako bolo dohodnuté, prípadne pri zmene plánu liečby. Pri poškodení alebo strate retenčných aparátov, alebo ulomení fixného retaineru si ďaľšie retenčné aparáty, retainery hradí pacient sám. Cena sa môže zmeniť ak pacient dosiahne 18rokov pred ukončením liečby. Úprava ceny je realizovaná po dohovore písomne.
Cena nezahŕňa návštevy dentálnej hygieničky, zubného lekára, zhotovenie rtg, chirurgické zákroky, estetické dostavby zubov, nákup hygienických pomôcok a platbu výkonov na iných pracoviskách.
-
24. Prečo je fixný aparát (strojček nalepený na zuboch) taký drahý?
Pretože používame veľmi kvalitný materiál. Používame materiály od americkej firmy 3M Unitec ( najkvalitnejšie zámky - Victory a Clarity a 90% materiálu), Ormco (lepidlo na zámky Green gloo), Jail (miniimplantáty), Forestadent (lingválna technika) a nemeckej firmy Dentaurum (niektoré drôty).
Priemerná cena materiálu pre jedného pacienta s kovovými zámkami v našej ordinácii je 1900 €.
Lekár sa jednému pacientovi venuje za dobu liečby priemerne 40 hod. (čas v ordinácii a 4hod pri analýzach chrupu a zostavovaní plánu liečby).
-
25. Prečo sa ceny strojčekov líšia u jednotlivých čeľustných ortopédov?
Pretože závisí ako kvalitné (a drahé) materiály používa, či sa ďalej vzdeláva a chodí na školenia o nových možnostiach a metódach liečby (deň školenia stojí priemerne 400 €), nákladoch ordinácie a taktiež od jeho zisku.
-
26. Kvôli práci mi nemôže byť vidno strojček. Je možné mať „neviditeľný“ strojček
Áno, v našej ordinácii ponúkame aj strojčeky nalepené zvnútra zubov od jazyka – lingválnu techniku. Je úplne neviditeľná, vhodná pre pacientov s dobrou hygienou. 2D lingválna technika je možná u pacientov s odchýlkami pri ktorých nie je potreba trhať zuby. 3D lingválny typ aparátu je možný aj pri potrebe trhania zubov k zrovnaniu odchyľky, ale v tom prípade musí byť individuálne zhotovený zo zlata pre daného pacienta v laboratóriu v nemecku – Incognito braces (www.incognito.net).
Ďalšou možnosťou sú keramické zámky. Sú to priehľadné zámky nalepené z vonkajšej strany zubov. Je možné ich použiť aj v prípade, že je kvôli zrovnaniu niektoré stále zuby vytrhnúť.
Pokiaľ má pacient len veľmi malú odchýlku je v niektorých prípadoch možné vyrovnať zuby pomocou nasadzovacích priehľadných fólií.